اتوماسیون صنعتی

www.automationlightning.com/

انجام پروژه های اتوماسیون صنعتیتماس با ماتماس با ما

فن آوری صاعقه
Industrial Automation Lightning

اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی یا هوشمندسازی یعنی کنترل اتوماتیک یک فرآیند یا سیستم توسط ورودی - خروجی های آنالوگ و دیجیتال که با برنامه نویسی سی پی یوی پی ال سی انجام می شود . از این سیستم های کنترل اتوماتیک در کارخانه ها ، موتورخانه های صنعتی ، انواع ماشین آلات صنعتی و خط تولیدهای مختلف جهت کاهش هزینه ها و به حداقل رساندن نیروی انسانی استفاده می گردد . پیش از این هدف اتوماسیون افزایش بهره وری ( سیستم های خودکار 24 ساعته در یک روز کاری ) و کاهش هزینه های مرتبط با اپراتور انسانی ( دست مزد و مزایا ) بود . ولی امروزه تمرکز اتوماسیون صنعتی روی افزایش کیفیت و انعطاف پذیری در فرآیند تولید و صرفه جویی در مصرف می باشد . اتوماسیون از سه قسمت اساسی تشکیل شده اند که عبارتند از :

•اندازه گیرها
•کنترل کننده ها
•محرک ها

اندازه گیرها مانند انواع سنسورها : حرارت - فشار - چشمی - حرکت - ترانسمیتر ، که در هنگام تحریک آنها ، از خود عکس العمل نشان می دهند و برای این عکس العمل نیاز به انرژی خارجی ندارند .
کنترل کننده ها قسمت دو ابزار دقیق بخش کنترل می باشند . کنترل عبارت است از سوق و نگهداری یک یا چند فرآیند به وضعیت یا وضعیت های مطلوب و مورد نظر ، این مفهوم در گیرنده کنترل کمی - کیفی ، حفظ ایمنی می باشد که اهداف اساسی کنترل می باشد .
محرک ها ادواتی هستند که سیگنال خروجی را از قسمت های کنترل کننده گرفته و متناسب با سیگنالها عمل می کنند ف مانند انواع شیرهای کنترل ، الکتروموتورها ، کنتاکتورها
واحدهای تشکیل دهنده PLC

در PLC های کوچک ، پردازنده ، حافظه نیمه هادی ، ماژول های I/O و منبع تغذیه در یک واحد جای داده شده اند . در PLC های بزرگتر ، پردازنده و حافظه در یک واحد ، منبع تغذیه در واحد دوم و واسط های I/O در واحدهای بعدی قرار دارند . حافظه ثابت سیستم ، حاوی برنامه ای است که توسط کارخانه سازنده تعبیه شده است . این برنامه وظیفه ای مشابه سیستم عامل DOS در دستگاههای PC دارد که بر روی تراشه های خاصی به نام حافظه فقط خواندنی قرار گرفته است . اطلاعات حافظه تغییرپذیر بر روی تراشه های نیمه هادی ذخیره می شود که امکان برنامه ریزی ، تغییر و پاک کردن آنها توسط برنامه ریز میسر است .PLC واحد های اصلی
واحدهای اصلی PLCمشخصات پی ال سی ها و کارت های fatek
جهت بزرگنمایی کلیک کنید

تعریف لـــوگــــو (LOGO)

نام دیگر این PLC ، مینی PLC می باشد که سخت افزار آن از ماژول اصلی ، کارت های افزایشی ، ماژول تغذیه و قطعات جانبی تشکیل شده است . نام نرم افزار این PLC عبارتند از :

LOGO ! Soft Comfort V6.0 " SIEMENS "


LOGO در مدل های مختلفی در بازار وجود دارد که عبارتند از :
• 12
• RLC24
• 230RLC

12 / 24 / 230 : نشان دهنده ولتاژ
C : وجود ساعت داخلی برای LOGO
R : خروجی رله ای برای LOGO است و نبود آن نشان دهنده خروجی ترانزیستوری است .لوگو
نقشه لوگو


ابزار LOGO ، این PLC برخلاف 200 و 300 این امکان را به ما نمی دهد که به آن HMI متصل کنیم . فرض کنید LOGO در داخل تابلوی PLC است و در تابلو بسته می شود ، حال قرار است مقادیر تایمر و کانتر و زمان را بتوانیم با بسته بودن در تابلو دیده ، یا اگر پیغامی داده می شود را ببینیم . بنابراین می توان در LOGO از صفحات TD استفاده کرد . اما از نظر گرافیکی ضعیف است و مثل HMI قابلیت نمایش انیمیشن را ندارد .

زبان های برنامه نویسی برای STL / FBD / LAD : LOGO

پیاده کردن یک مثال ساده و شروع به کار کردن با زبان برنامه نویسی LAD :


زبانهای برنامه نویسی
در تصویر بالا I ، نماد ورودی و Q ، نماد خروجی است .

هر یک از شکل های سمت چپ در زبان برنامه نویسی LAD به صورت اشکال سمت راست نشان داده می شوند .

LOGO یک ماژول همه منظوره دیجیتال از تولیدات شرکت زیمنس آلمان می باشد که در سال 1996 به بازار جهانی عرضه شد . همانند هر سیستم دیجیتال مبتنی بر پردازنده ، این کنترل کننده نیز از واحهای کوچکتری که در ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر می باشند ، تشکیل شده اند .

مهمترین واحدهای تشکیل دهنده LOGO عبارتند از :

1- منبع تغذیه ( تغذیه سخت افزار از طریق دو ترمینال به نام های N و L1 انجام می شود . ولتاژ ورودی دستگاه به این ترمینال ها اتصال می یابد .)
2- ورودی ها
3- خروجی ها ( نوع خروجی ها روی سخت افزار مشخص می شود . این خروجی ها به صورت رله ای یا ترانزیستوری می باشند .)
4- دریچه اتصال ماژول با پوشش
5- صفحه کنترل ( این صفحه در مدل RCO وجود ندارد )
6- صفحه نمایش ( این صفحه در مدل RCO وجود ندارد )
7- نمایش وضعیت های حالت Stop/Run
8- میله های قفل کننده مکانیکی
9- حفره های قفل گذاری مکانیکی
10- واحد پردازش مرکزی CPU
12- اسلاید

آشنایی با سخت افزار S7_200

S7_200 همانند سایر کنترل کننده های منطقی از چندین قسمت اصلی تشکیل شده است :
1- واحد CPU یا واحد پردازنده مرکزی
2- واحدهای حافظه
3- واحدهای ورودی خروجی
4- منبع تغذیه


سخت افزار پی ال سی
نمایش شماتیک سخت افزار PLC


واحد پردازنده مرکزی CPU

CPU یکی از مهمترین اجزای PLC محسوب می شود ، زیرا مرکز محاسبات و کنترل PLC بوده و دستوالعمل ها توسط این واحد پردازش و اجرا می شوند . به عبارت دیگر این واحد را می توان مغز PLC دانست . قدرت و سرعت پردازش در یک کنترل کننده بستگی به سرعت پردازش CPU دارد . برای استفاده از CPU باید دستورالعمل های مناسبی به آن داده شود که این کار نیز با توجه به ساختار ماشین و پروسه کنترلی ، توسط کاربر وارد می شود . باید این نکته را یادآور شد که CPU هوشمند نیست و خودش تصمیم نمیگیرد و فقط از مجموعه دستورالعمل هایی که توسط کاربر نوشته و در حافظه قرار می گیرد ، پیروی می کند. CPU ها براساس مقدار حافظه و سرعتی که دارند و همچنین تعداد ورودی ها و خروجی هایی که می پذیرند ، دسته بندی می شوند .


سی پی یو

معمولاً روی بدنه CPU تعدادی LED وجود دارند که وضعیت جاری آن را نشان می دهند . تعداد و معنی این LED ها در PLC های گوناگون متفاوت است .
تا کنون دو مدل S7-200 به بازار عرضه شده است که شامل سری های 21X و 22X می باشند که امروز استفاده از CPU های سری 21X تقریباً منسوخ شده است . در سری 22X ، ابعاد کمتر و سرعت پردازش آن بیشتر از 21X است .


سی پی یو1

سی پی یو2


واحد حافظه (Memory Unit )

جهت نگهداری دستوالعملها ، برنامه و تصاویر تعریف شده PLC نیاز به حافظه دارد .انواع مختلفی از حافظه در PLC به کار می روند :
• ROM
• RAM
• EPROM

حافظه
واحد حافظه
ماژول حافظه
نمونه ای از یک ماژول حافظه

حافظه PLC بیشتر از RAM و EEPROM استفاده می شود . یک باطری جهت جلوگیری از پاک شدن اطلاعات حافظه RAM در مواقع قطع برق و خاموش کردن دستگاه به کار برده می شود . یک خازن موازی با باتری بک آپ قرار گرفته تا هنگام تعویض باتری بتواند برق سیستم را به مدت 30 S تأمین کند . ولناژ باتری 3.6 ولت با جریان 0.09 میلی آمپر می باشد .

منبع انرژی الکتریکی که معمولاً استفاده می شود ، منبع جریان متناوب 220 ولت با فرکانس 50 الی 60 هرتز می باشد . از آنجا که اغلب PLC ها با ولتاژهای +5 ، -5 و 24 ولت کار می نمایند لذا هر PLC باید مجهز به مدارهایی باشد که بتواند این تبدیل ولتاژها را انجام دهد . این تبدیل با استفاده از یک منبع تغذیه داخلی انجام می شود .
در یک تقسیم بندی ، PLC ها در دو غالب : PLC ها با کاربرد محلی و PLC ها با کاربرد وسیع تقسیم می گردند .منبع تغذیعه1 منبع تغذیعه2 منبع تغذیعه3 منبع تغذیعه4
منبع تغذیه PS


کار منبع تغذیه دریافت برق شهر و تأمین ولتاژهای مورد نیاز PLC می باشد . طراحی مدار این کارتها به صورت Switching بوده و از پایداری و راندمان بالایی برخوردار می باشند . البته منظور از این منبع تغذیه ، منبع تغذیه داخلی CPU نمی باشد . در بعضی مواقع که نیاز به یک منبع تغذیه با توان بالاتر می باشد ، می توان از این منبع تغذیه استفاده نمود . منبع تغذیه ، برای برق رسانی به تمام قطعات سیستم به کار می رود و مقادیر معمول آن 24 ولت مستقیم ، 110 ولت متناوب و 230 ولت متناوب است .منبع تغذیعه5

منبع تغذیعه6


ماژول ورودی به صورت الکترونیکی چهار کار اصلی را انجام می دهد ، اولاً این ماژول حضور یا عدم حضور سیگنال الکتریکی در تمام ورودی ها را بررسی می کند . ثانیاً این ماژول سیگنال مربوط به وصل بودن را از نظر الکتریکی به سطح DC که توسط مدارات الکتریکی ماژول I/O قابل استفاده باشد ، تغییر می دهد . ثالثاً این ماژول جداسازی الکترونیکی را با جدا کردن خروجی ماژول ورودی از ورودی اش به صورت الکترونیکی انجام می دهد . در نهایت این ماژول سیگنالی را که توسط CPU سیستم PLC قابل تشخیص است ، ایجاد می کند . ماژول خروجی به گونه ای عکس ماژول ورودی عمل می نماید . یک سیگنال DC که از CPU ارسال می گردد ، در هر ماژول خروجی به سیگنال الکتریکی با سطح ولتاژ مناسب به صورت AC یا DC که توسط دستگاهها قابل استفاده باشند ، تبدیل می گردد .


ماژول
نمونه ای از یک ماژول I/O
برنامه ریز PLC

برای نوشتن برنامه در PLC از وسیله ای به نام (PG ( programmer برنامه ریز دستی استفاده می شود . امروزه برای نوشتن برنامه PLC عمدتاً از دستگاه کامپیوتر استفاده می شود . زیرا کاربران با کامپیوتر و دکمه های آن آشنایی کافی داشته و دستگاهی چند منظوره است که با نصب نرم افزار مربوط به PLC ، به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد .

زمان مرور برنامه Scan Time

در یک PLC ، به مدت زمانی که طول می کشد تا ورودی خوانده شود ، عمل پردازش روی آن صورت بگیرد و نتیجه به خروجی منتقل شود ، زمان مرور برنامه می گویند و هرچه این زمان کمتر باشد سرعت عمل PLC بالاتر خواهد بود .
زمان مرور برنامه به عوامل زیر وابسته است :
• تأخیر ورودی ها
• زمان اجرای برنامه
•تأخیر زمان خروجی ها

کـوپل کننـــده های نــوری

جهت حفاظت مدارات داخل PLC و جلوگیری از نویزهایی که معمولاً در محیط های صنعتی وجود دارند ، ارتباط ورودی ها با مدارات داخلی PLC توسط کوپل کننده های نوری (Opto Coupler) انجام می گردد . در داخل PLC ایزولاسیون الکتریکی توسط آپتو کوپلر انجام می شود .

از این قسمت سیگنال ها به PLC ارسال می شوند . در اکثر plc های بزرگ ، سطح ولتاژ این سیگنال ها می بایست 24VDC باشد . CPU از طریق این ماژول ها از اتفاقات محیط خارج از PLC مطلع می گردد . وضعیت سیگنال های ورودی توسط LED هایی که در جلوی این مدول ها نصب شده اند ، قابل رویت است . تعداد ورودی های قابل اتصال به PLC از طریق ماژول ورودی ، بسته به نوع ورودی معمولاً در رنج های 8 ، 16 و 32 تایی می باشد .

ترمینــال های خروجی دیجیتـــال DO

از این قسمت سیگنال ها به پروسه و محرک ها ارسال می شوند . این فرمان ها اغلب به صورت سیگنال های استاندارد 0 تا 24 VDC می باشند . وضعیت سیگنال های خروجی توسط دیودهای نوری که در جلوی این ماژول ها نصب شده اند قابل رویت است . باید این نکته را یادآور شد که کارت های خروجی معمولاً در دو نوع رله ای و ترانزیستوری ساخته می شوند . در نوع رله ای ، فرمان CPU یک رله داخلی را فعال کرده و از طریق کنتاکت این رله ، خروجی فعال می شود . یکی از مزیت های خروجی رله ای این است که توسط آن می توان بارهایی با ولتاژهای بالا و یا سلفی را کنترل نمود . در نوع ترانزیستوری ، فرمان CPU یک ترانزیستور را فعال می کند و از طریق آن خروجی فعال می شود .

کمیت های آناللوگ به طور پیوسته می باشند و نمی توان توسط ورودی های دیجیتال آنها را اندازه گیری نمود . جهت اندازه گیری این کمیت ها در صنعت ، از ورودی هالی آنالوگ استفاده می شود . این نوع ورودی ها در واقع سطح سیگنال آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می نمایند . کارت های ورودی آنالوگ دارای سخت افزار لازم جهت تبدیل سیگنال آنالوگ ولتاژ و جریان و تبدیل آنها به مقدار عددی می باشند . در این کارت ها معمولاً مبدل A/D به کار رفته است . ماژول های آنالوگ سیگنالهای پیوسته دریافتی از فرآیند را به منظور پردازش داخلی در PLC به سیگنال دیجیتال تبدیل می نمایند . اکثر ماژول های آنالوگ مجهز به یک کلید DIP جهت متغیر های خاص می باشند .

ترمینــال های خروجی آنالــوگ AO

جهت ارسال سیگنا آنالوگ از PLC به سطح پروسه ، از خروجی های آنالوگ استفاده می شود . این خروجی ها در واقع سطح سیگنال داخلی PLC که یک سیگنال دیجیتال می باشد را به سیگنال آنالوگ تبدیل می نماید . در کارت های خروجی آنالوگ از مبدل های D/A استفاده شده که یک عدد دیجیتال را به ولتاژ یا جریان تبدیل می نماید .

بطور کلی مدار فرمان عبارتست از مداری که فرامین کنترلی را برای مدار قدرت صادر می کند . این مدارات با توجه به ورودی مطلوب از طریق اپراتور ، خروجی را برای مدار قدرت ارسال می کنند . مدار فرمان به دلیل پیچیدگی زیادی که دارند باید یکبار و به طور صحیح پیاده سازی شوند ، زیرا در صورت نقص ، عیب یابی آن مشکل بوده و معمولاً باید برای رفع عیب ، مدار فرمان دوباره طراحی و پیاده سازی شود . در طراحی مدارات فرمان قطعات مختلفی سهیم هستند که مدار فرمان به کمک این قطعات مدار قدرت را کنترل می کند . مهمترین قطعات استفاده شده در مدار فرمان ، کنتاکتورها ، رله ها و راه اندازهای موتور هستند .

رلـــه هـا

رله یک کلید الکتریکی است که با جریان کمی عمل می کند و کنتاکت های آن می توانند جریان زیادی را عبور دهند . رله در قرن نوزدهم برای استفاده از تلگراف اختراع شد و در قرن بیستم از رله در سیستم های کنترل استفاده گردید . در مقایسه با سایر ادوات الکتریکی رله ها به خاطر داشتن قسمت های فیزیکی متحرک ، سرعت و عمر محدودی دارند . رله های الکتریکی از نظر سرعت ، جریان عبوری ، اندازه ، قابلیت اطمینان و عمر مفید بر رله های الکترومکانیکی ارجحیت دارند . معمولاً رله ها برای محدوده کمتر از 5 آمپر مناسب هستند .

کنتــاکـــتور هـا

کنتاکتور یک کلید مغناطیسی می باشد که یکی از اجزای مهم در مدارات الکتریکی به حساب می آید . کنتاگتور با استفاده از خاصیت الکترومغناطیس ، مانند رله ها تعدادی کنتاکت را به یکدیگر وصل و یا از یکدیگر جدا می کند ، از این خاصیت جهت قطع و وصل و یا تغییر اتصال در مدارات استفاده می شود . استفاده از کنتاکتور به جای کلید های دستی دارای مزایایی می باشد که به شرح ذیل است :

• کنترل و راه اندازی مصرف کننده یا سیستم از راه دور و چندین نقطه بطور همزمان
• سرعت بالای قطع و وصل کــنتاکـتور و طول عمر بالای قطعات
• امکان طراحی مدارات فرمان خودکار جهت کنترل سیستم های پیچیده
• کــنتاکـتور دارای ضریب ایمنی بالا جهت بهره بردار یا اپراتور است
• در هنگام قطع جریان برق و اتصال مجدد آن ، مصرف کننده یا سیستم خود بخود راه اندازی نمیشود و باید مجدداً سیستم را استارت نمود ، معمولاً کنتــاکتورها برای محدوده بیشتر از 15 آمپر مناسب است .


کنترل رله - کنتاکتوری

تا قبل از بکار گیری تکنولوژِی PLC ها سیستم های کنترل با استفاده از ترکیبات رله و کنتاکتوری پیاده سازی می شدند .


رله کنتاکتور

مدل (Hard-Wired)
در این مدل ابتدا می بایست نقشه های کلیه مدارات کنترلی طراحی شود .

موتورهای خود فرمان (Servo Motor)

موتـــورهای با قدرت بالایــی هستند که برای جابجایی اوزان سنگین قرار می گیرند و مستقیمــــاً توسط ولتاژ AC تغذیـــه می شوند که البته نوع DC آن نیز موجــــود می باشـــــد .

شیــرهای برقــی

از یک سیم پیچ مغناطیسی به اضافه یک میله متحرک تشکیل شده اند ، میله را به سمت خود میکشد و بدین ترتیب مسیر شیر باز میگردد و راه برای روان شدن و گردش مایع فراهم میشود . زمانیکه سیم پیچ از تحریک می افتد نیروی کشش فنر میله را به حالت اولیه خود برمیگرداند و راه گردش مایع مسدود میشود .

لیــمیــت ســوئــیچ

یک قطعه مکانیکی می باشد که از کنتاکت فیزیکی برای آشکارسازی حضور یا عدم حضور یک جسم استفاده می شود . هنگامی که جسم هدف با محرک کنتاکت فیزیکی پیدا می کند محرک از موقعیت عادی خود به موقعیت کاری تغییر مکان می دهد این عمل مکانیکی کنتاکت های بدنه سوئیچ را فراهم می کند و خروجی صادر می شود .

لمیت سوئیچ
نمونه هایی از Limit Switch ها

یک نوع مبدل سیگنال می باشد که سیگنال غیرالکتریکی ورودی را به سیگنال الکتریکی برای خروجی تبدیل می کند . سنسورها پارامترهای مختلف نظیر سرعت ، دما ، رطوبت ، جابجایی و غیره را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کنند . در صنعت طیف وسیعی از سنسورها استفاده می شود .

سنسور
برای حس کردن نزدیکی یک جسم فلزی متحرک از Proximity Switch ها استفاده می شود .
اندازه گیر دما
تجهیز اندازه گیری دما Temperature Instrument
اندازه گیر فشار
تجهیز اندازه گیری فشار Pressure Instrument
اندازه گیر فلو
تجهیز اندازه گیری فلو Flow Instrument
اندازه گیر سطح
تجهیز اندازه گیری سطح Level Instrument
اندازه گیر وزن
تجهیز اندازه گیر وزن Load Cell

سنسورها به 2 دسته کلی تقسیم می شوند :

1- دیجیتال : این سنسورها دو منطق قطع (0) و وصل (1) دارند . این سنسورها یک تیغه باز هستند ، پس تیغه باز یا قطع است یا وصل است . مثلاً سنسورهای نوری ( در ابتدای پله برقی از این سنسورها استفاده می شود . )
2- آنالوگ : این سنسورها به هیچ عنوان منطق قطع یا وصل ندارند . منطق این سنسورها تولید ولتاژ یا جریان در رنج های مختلف است . مثلاً سنسور وزن ، این سنسور بر اساس وزن مورد سنجش ، ولتاژ در اختیار ما قرار می دهد . یعنی هنگامی که وزنی را اندازه نگرفته باشد ، ولتاژ 0 ولت و هنگامی که 100 K را اندازه می گیرد ولتاژ 10 ولت را می دهد . PLC ، کیلوگرم را نمیشناسد و فقط ولتاژ می دهد ، خودمان حساب کتاب می کنیم که 10 ولت یعنی 100 K یعنی مورد مهم برای ما Kg و برای PLC ولت است . گاهی برخی از سنسورها به جای ولتاژ ، جریان تولید می کنند . این جریان ، ولتاژ در رنج های مختلف و استاندارد تولید می گردند .
A تولید جریان 0-20mA
B تولید جریان 4-20mA
C تولید ولتاژ 0-10V

تـــرمـوکـوپل

یک نوع سنسور دما است که از اتصال دو فلز غیر همجنس در یک انتخاب بدست می آید . اصول کار ترموکوپل بر مبنای اثر سیبک است ( وقتی دو فلز غیر همجنس از یک سمت به هم وصل می شوند و محل پیوند حرارت داده شود ، در سمت دیگر اختلاف پتانسیل کوچکی به وجود می آید . )

لـــــودســـل

یک سنسور نیرو می باشد که نیرو یا وزن را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند ، اساساض لودسل از یک مجموعه استرین گیج تشکیل شده است که معمولاض چهار عدد هستند و به صورت مدار پل وتسون به هم اتصال دارند .

ســــنـســـور فتو الکتریــک ( مادون قرمــز )

این سنسور از یک پرتو نور مادوله شده استفاده می کند که توسط هدف شکسته شده یا منعکس می گردد . سنسور فتوالکتریک قادر به تشخیص نور مدوله شده از نور محیط می باشد . منابع نور از طریق این سنسورها در محدوده سبز قابل رؤیت تا مادون قرمز نامرئی در طیف نوری به کار گرفته می شوند .

ســـنـســـور الــقایـی

این سنسور به کمک خاصیت الکترومغناطیس توانایی تشخیص فلز را در میدان دید خود دارد .

ســـنـســـور خـازنـی

نسبت به تمام موارد ( فلز و غیرفلز ) حساس بوده و با حضور قطعه مورد نظر در نزدیکی آن و تغییر ظرفیت خازنی ، سوئیچ می کند . این سنسور برای کنترل سطح مایعات به کار می رود .

پتـــانسـیــومتـــر

یک سنسور موقعیت است . پتانسیومتر یک مقاومت متغیر است که با تغییر مکان بازوی آن مقدار مقاومت تغییر می کند . با اندازه گیری میزان مقاومت بین بازوی متحرک و یکی از سرهای ثابت مکان مشخص می گردد .

کد کننـــده (Encoder)

ابزاری الکترومکانیکی است که مکان یا حرکت را تشخیص می دهد و شامل یک LED و یک سنسور نوری می باشد . با حرکت یک صفحه مشبک از جلوی LED یک سری پالس در خروجی سنسور نوری ایجاد می شود که به کمک این پالس ها فاصله محاسبه می شود .

PLC مــاژولار

PLC ماژولار از کنار هم قرار گرفتن ماژولهای مختلف ، مانند : ماژول منبع تغذیه ، ماژول CPU ،ماژولهای ورودی ، ماژولهای خروجی ،کارت های شبکه ساخته می شوند .


پی ال سی ماژولار

نمونه ای از PLC های ماژولار

مزایای استفاده از کنترل کننده های برنامه پذیر

1- استفاده از PLC حجم تابلوهای فرمان را کاهش می دهد .
2- استفاده از PLC موجب صرفه جویی فراوان در هزینه می شود .
3- PLC استهلاک مکانیکی ندارد بنابراینعلاوه بر طول عمر بیشتر ، نیازی به سرویس و تعمیرات دوره ای ندارد .
4- مصرف انرژی PLC بسیار کمتر ازمدارهای رله ای است .
5- PLC نویزهای صوتی و الکتریکی ایجاد نمی کند .
6- عیب یابی مدارات کنترل با PLC سریع و آسان است و معمولاً PLC خود دارای برنامه عیب یابی می باشد .
PLC ها مبتنی بر میکروپروسسور هستند و با داشتن اجزایی مانند زمانسنج ، شمارنده و ثبات انتقالی ، کنترل فرآیندهای پیچیده را آسان می سازند .PLC ها کامپیوترهای تک منظوره ای هستند که از سه بخش تشکیل شده اند : ورودی ، حافظه و پردازش . اطلاعات ورودی از طریق سنسورها دریافت و در حافظه ذخیره می گردند ، این اطلاعات با توجه به فرامین موجود در حافظه پردازش شده و سپس خروجی ها به نحوی مناسب ساخته می شوند . هر PLC دارای زبان برنامه نویسی خاص خود بوده که رابط بین کابر و سخت افزار PLC می باشد . مهمترین روش های برنامه نویسی عبارتند از : روش نردبانی ، روش فلوچارتی ، روش لیست جملات .


شماتیک پی ال سی همراه با اتصالات
شماتیک PLC همراه با اتصالات آن به تجهیزات دروت سایت ( ورودی ها و خروجی ها )


کارت های I/O

کارت های ورودی خروجی کارت هایی هستند که جهت افزایش ورودی و خروجی به ماژول اصلی expan می شوند . این کارت ها در دو نوع آنالوگ و دیجیتال موجود می باشند .


آنالوگ = پیوسته = خروجی سنسورها
دیجیتال = گسسته = خروجی سنسورهای منطقی

این کامه ، مخفف Real Time Clock می باشد . بیشترین کاربرد آن در در ساعت ها ، تایمرها و ... می باشد .

ماژول چیست ؟

ابزاری است که موقعیت جاگذاری در موقعیت های مختلف قالب را دارد .

PLC چیست ؟

PLC به معنای کنترل کننده ، قابل برنامه ریزی منطقی است . پروسه کار یک PLC را می توان به این صورت بیان کرد :
• ورودی : ورودی شامل سنسورها - کلیدهای قطع و وصل - عوامل مکانیکی می باشند .
• خروجی : خروجی شامل موتورها - رله - کنتاکتورها - لامپ ها - نمایشگرها می باشند .
• پردازش : با اعمال ورودی به یک سیستم PLC ، عمل پردازش روی آن صورت گرفته و نتیجه عمل در یک عمل کننده یا شبیه ساز آشکار می گردد .

انتخاب PLC مناسب در یک پروژه

• تعداد ورودی ها      • نوع فلگ ها و تایمرها

• تعداد خروجی ها    • اندازه حافظه

• تعداد فلگ ها         • تعداد تایمرها

• تعداد کانترها         • نوع برنامه کاری دستگاه

• سرعت اجرای برنامه Scan Time      

هر PLC دو قسمت دارد : سخت افزار و نرم افزاراتوماسیون صنعتی10 اتوماسیون صنعتی11 اتوماسیون صنعتی12


اتوماسیون صنعتی9  اتوماسیون صنعتی8 اتوماسیون صنعتی7 اتوماسیون صنعتی6اتوماسیون صنعتی18  اتوماسیون صنعتی19 اتوماسیون صنعتی20 اتوماسیون صنعتی21اتوماسیون صنعتی22  اتوماسیون صنعتی23 اتوماسیون صنعتی24 اتوماسیون صنعتی25اتوماسیون صنعتی26  اتوماسیون صنعتی27 اتوماسیون صنعتی28 اتوماسیون صنعتی29اتوماسیون صنعتی30  اتوماسیون صنعتی31 اتوماسیون صنعتی32 اتوماسیون صنعتی33اتوماسیون صنعتی13
شماتیک plc step 71500


اتوماسیون صنعتی14 اتوماسیون صنعتی15
راه اندازی الکتروموتور توسط پی ال سی


اتوماسیون صنعتی16 اتوماسیون صنعتی17
آشنایی با Plc Simens سری Step7